Må jeg ringe til en ven?
Jeg er helt utrolig træt af myten om, at kvinder kan multitaske! Det er en lodret løgn, som en kvinde sikkert engang fandt på, fordi hun skulle lukke munden på en mand. Og han gik selvfølgelig ud og fortalte det til alle de andre mænd, som gik hjem til deres kvinder, og spurgte dem om de kunne multitaske – og fordi ingen kvinder vil tabe ansigt, svarede de alle sammen ja.
Så nu sidder vi kvinder i saksen og skal lade som om vi kan multitaske, selvom vi højst kan tale i telefon og vaske op samtidig, hvilket vi jo heller ikke kan rigtigt, når det kommer til stykket.
Nu vil den kvikke mand sikkert protestere og påpege, at vi kvinder jo gør en masse ting samtidig, og det er også helt korrekt. Der er bare ikke noget af det, der bliver gjort optimalt og ordentligt – og det ville de også finde ud af, hvis de gik opvasken igennem, lagde mærke til hvordan vasketøjet er lagt sammen eller hvor lidt tilstede vi er, når vi sms’er og de prøver at tale med os.
Men de tjekker jo aldrig op på tingene, og derfor løber vi kvinder stadig hurtigere, og afleverer halvfærdige ting, for at leve op til den umenneskelige byrde vi har fået ved at få stemplet som ’multitaskere’.
Så nu synes jeg det er ved at på tide at vi kvinder afslører hvad der virkelig foregår, og stopper myten om multitasking her og nu.
Sagen er den, at kvinder hader at kede sig, og fordi det er kedeligt at vaske op, kedeligt at hænge vasketøj op og kedeligt at lægge det sammen, kedeligt at lave mad, ja sågar kedeligt at have sex til tider, så finder vi andet at lave samtidig. Længere er den faktisk ikke. Det er ikke raketvidenskab, det handler bare om, at vi kvinder hellere vil have det sjovt, og bare fordi nogle gamle kønsroller dikterer at det er os der skal stå for det huslige, er der jo ikke nogen af os, der synes det er sjovt af den grund.
Jeg ved, at der stadig findes kvinder som holder af stemplet, og finder det flatterende – og for min skyld må de gerne blive i den naive tro, og jeg skal nok undlade at påpege fejlene der følger i kølvandet på multitasking – men så skal de også lade være med at tage os andre med i faldet, og blive ved med at pippe op om at alle kvinder kan multitaske.
Og hvis mændene vil have det flatterende stempel at kunne multitaske, må de gerne få det, kvit og frit. De skal bare huske, at diplomet kommer sammen med vasketøjskurven og opvasken. Men så må de også gerne bruge en livline og ringe til en ven.
Imens vil jeg være kvinde, og ikke kunne multitaske. Men jeg kan godt tage en opvask halvhjertet mens jeg taler i telefon med min veninde.
Er det en myte at kvinder kan multitaske?
