2 elastikker, 1 croissant & Outlook
Jeg startede dagen med at sige til min chef, at jeg var sur. Det var jeg ligesom nødt til. For jeg kunne godt mærke, at jeg ikke rigtig kunne matche post-ferie-gensynsglæden.
Lidt fordi jeg havde hørt på Lizzie hele vejen ind i bussen. Hende der har “Hvor skal vi sove i nat” som ringetone, og hende der går på kursus ude på Amager. Hende som elsker at tale med tusind veninder i bussen om morgenen, på vej til kursus.
Og lidt fordi jeg lige har fået monteret elastikker i kæften. Men mest fordi det var første dag efter ferien.
Efter de første tre timer, hvor jeg bare havde hængt ud med den gamle møgluder, Outlook, var jeg blevet sulten. Jeg havde ellers besluttet mig for ikke at spise noget. Altså ikke fordi jeg ikke havde lyst, men fordi jeg dårlig nok magter at fægte med orale elastikker derhjemme, og slet ikke inde på arbejde!
Men en croissant kan man vel godt? Antog jeg, og gik på gaden for at købe en. Samtidig med at himlen åbnede sig, og jeg tænkte på paraplyen der lå tørt og sikkert oppe på mit skrivebord. Trodsede regnen for croissant og konstaterede hurtigt, at jeg ikke kunne spise den.
De der lorte elastikker har siden i går, åbenbart fået hevet så meget i tænderne at de ikke længere virker. Så jeg slikkede lidt på chokolade-croissanten – og slugte.
Men det er egentlig ikke det største problem med denne dag. Det største problem er, at den åbenbart aldrig slutter! Nu har jeg været på arbejde i rundt regnet 1000 timer og kl. er kun 16.
It sucks at komme tilbage fra ferie.
…og den største bitch ved post ferie depression er at den varer i flerer uger……suuuuuuk
Jeg har endda kun fire dage på arbejde i denne uge, eftersom jeg var i Odense i går. Og jeg kan slet ikke se at jeg kan overleve det! Nogen burde gøre noget ved det….
Kram!
Tak…
Ja, det stinker. Kæft, jeg er god til at holde fri.
Jeg tror, du har brugt din første dag på at logge på forskellige putere og stemme på Helge. *Korslagte arme og sammenknebne øjne*
Ha! Tror du virkelig jeg har haft tid til det, med en Outlook der har stået og hygget sig alene i to uger?!
Og hvis jeg gad, så kunne jeg sgu da bare fikse afstemningen og smide 100 stemmer ekstra ind på Helge, via backenden! *facepalm!*
Hehehe, og det gjorde du så =)
Har rettet den tilbage nu; jeg er jo ikke sådan en der snyder med afstemninger ;-)