Det er jo ikke nødhjælp til Trinidad!
Jeg sidder stadig og venter (håber?) på at mine bryster vokser det sidste stykke og kommer til at matche resten af den 29-årige krop, ligesom jeg også pænt sidder og venter på, at fedtet hud og småbumser snart forsvinder fra mit liv. Jeg nægter kategorisk at tro på at jeg er fuldt udvokset, og før jeg er det, kan jeg heller ikke gå i gang med den rynkecreme som Matas-damen altid prøver at få mig på.
Så jeg må nødvendigvis konkludere ud fra visse fysiske aspekter, at jeg stadig er fanget i en teenagers krop. Og mens jeg nu er teenager på 15. år er jeg måske også ved at være ekspert i, hvordan man håndterer teenage-hud, samt hvordan man skaber optimalt synsbedrag (med det man har at arbejde med), og får bryster til at virke større. Det alle teenager-piger drømmer om. Det jeg drømmer om.
Og så faldt jeg over Sephoras mineralpudder, som koster nada, men virker fantastisk! Og jeg ved altså hvad jeg taler om, for jeg har nu testet diverse foundations, puddere og mineralpuddere igennem årene. Og den er vinderen. Punktum.
Problemet er bare, at Sephora kun forhandles af Sephora. Som ligger i Frankrig. Derfor har jeg nu fået opfrisket samtlige franske gloser og stavet mig igennem deres webside for at bestille vidunderproduktet (okay, det var faktisk ikke så svært…) – plus de løse ting, der jo altid ender i kurven – kun for at nå frem til betalingssiden, hvor fragten lige pludselig kom op på 18€!
Ikke de der 3-4€ der stod til at starte med, som jeg indvilligede i – men fucking 18€! For en pudder der koster 13€….
Jeg kunne forstå det hvis jeg boede på Trinidad og det skulle flyves ud til mig, og kastes ned over øen på den helt nødhjælps-agtige måde. Men vi taler jo om en rute på fast land fra Frankrig til Danmark!
Jeg kunne forstå det hvis det var noget særdeles kostbart der skulle fragtes på en helt speciel måde. Men det er jo bare pudder! I en lille bitte dåse!
Fra samme skuffe:

Med risiko for, at dette er et af produkterne, der har været gennem testen, vover jeg alligevel at foreslå Youngblood mineralpudder – om ikke andet kan det købes i Danimarca og det er – efter min mening – fab;-)
Må indrømme at jeg ikke har prøvet den, og også har hørt godt om den fra andre. Så den overvejer jeg også nu… :-)
Jeg elsker elsker elsker Shiseidos Matifying Compact oil free pudder- også selv om den koster over 250 kroner kroner og Magasin-damerne altid sender mig et: “Du ligner ikke én der bruger mange penge på make-up, så vi bliver lige ved med at snakke i stedet for at hjælpe dig ” blik.
Men det er ikke en mineralpudder, vel?
Og jeg bliver også altid dømt ude af Magasin-dullerne. Har aldrig fattet deres salgsteknikker….
Du kan jo prøve e-bay? Jeg må innrømme at jeg har bare kjøpt elektronisk tilbehør der, men hvis du vet farge og hva du vil ha kan du jo være heldig?
Men husk å sjekke fraktkostnader også der!
annalovinda
Har aldrig købt noget på e-bay, og tænker at man mest køber ting som andre ikke rigtig kan have brugt før… Men det er nu en meget god idé, så måske jeg tjekker det ud :-)
Der bliver nu også handlet meget ikke-brugt på eBay, alle mulige produkter, og der er handlende, som driver deciderede webshops derinde. Så du kan sagtens prøve at kigge der.
Ok, så kunne det godt være man skulle overveje det :-)
Der er jo Sephora i mange lande efterhånden – blå også Spanien. Men ikke i Malaga?
Nu er det jo bare, at jeg ikke rigtig shopper når jeg er nede hos Kat… Fokuserer mest på sol, terrasse og rødvin…
(Du har ingen idé om hvor meget jeg sidder og ærgrer mig lige nu over at jeg ikke fik det tjekket ud mens jeg var der!)
Det vil sige en forlænget weekend i Paris næsten er gratis – hvis du bare køber rigeligt med pudder hjem ;-)
Som altid er vi helt på samme side, og tænker uhyggeligt ens ;-)
hmm. jeg skal faktisk til Paris, men det er først om en måned. Ved ikke, om du kan vente så længe?
Uh, kunne altså være fantastisk hvis du gad købe en (måske to) med hjem!
Jeg har jo gang i nogle andre, som også er okay, så jeg render ikke rundt og er makeup-løs – de er bare ikke lige så gode som den fra Sephora…
Giver gerne kaffe for ulejligheden :-)