Globus! Juhu!
Det er 2. dag i min sommerferie. Jeg er iført gummistøvler og er generelt utrolig tildækket for årstiden. Tasken er pakket med uldne cardigans og lange bukser – og jeg tror der er en bikini dernede et eller andet sted… For nu skal vi i sommerhus!
Og egentlig er jeg ikke sådan synderligt overrasket over at vejret har slået om nu hvor jeg har ferie og ikke mindst, nu hvor jeg skal i sommerhus. Det er jo reglen på en måde – og så er det bare dansk sommer.
Men så må vi jo bare spille ludo, mens regnen står ned i stænger og vi kun kan drømme om at komme på stranden. Ludo har jo alle tider været et fantastisk underholdende spil, som samler hele familien og er fyldt med spænding og … ehh… morskab?
Fra samme skuffe:

på en meget laaaang sommerhustur en gang opfandt vi ‘dræber ludo’.. nye regler.. du skal slå hjem hvis du kan og du må rykke frem og tilbage. Fejler du med at slå hjem, bliver du det selv.. spænding… ja det tror jeg nok;)
Ellers er Andens version jo også et alternativ:)
bezzerwizzer, TP, Ludo, unno, 7 kabale, røvhul, 500 …. der er lagt i ovnen til en god tur:)
God ferie!
Dræber-ludo lyder sejt! Ligesom vi også igennem tiderne har fået transformeret størstedelen af børnespillene heroppe til lumre druk-spil ;-)
uhh – drik-dræber-ludo…. nye uanede muligheder for sjov og spas i ferien;)
(og lægger man trykket forskelligt når man siger det, er det også lidt underfundigt..)
Nyd din ferie kære Sittygørl den er slut før du aner :)
Rigtig god ferie til dig.
Tak, og du har så evigt ret! Forvent (som sædvanlig) at jeg brokker mig når den er slut ;-)