Hindbærglad

Det er tredje juledag; jeg har en kuffert der åbenbart ikke pakker sig selv, selvom den virkelig snart bør tage ansvar. Jeg har en familie julefrokost som jeg skal til om lidt, fordi jeg var bagstiv da telefonen ringede i formiddags, og jeg kom til at sige ja til at komme, jeg har en guldfisk der skal afleveres til pasning og en bil ligeså – og så har jeg et raseri på størrelse med Afrika over de der taber-terrorist-typer, som nu har forårsaget at jeg skal stå mindst tre timer før i lufthavnen imorgen.

Og det hele er bare lidt svært at overskue, når man brugte det meste af aftenen og natten på at tage afsked med The Cutting Edge Girl, som er skredet til UK for good-agtigt, når jeg vender solbrun hjem.
Sådan en afsked kræver åbenbart en del Hindbærglad, som ikke rigtig kunne mærkes i øjeblikket, men mere her dagen efter – og selvsamme Hindbærglad var nok også dem som formildede det hele og gjorde at man lige pludselig godt kunne kysse lidt med en fyr, og endda være så generøs at give det tophemmelige telefonnummer ud.
Men alligevel havde der ikke været indtaget nok til at overtale mig til at jeg sagtens kunne sove hjemme hos ham, og stadig nå alt det jeg skal nå idag, og som jeg stadig er usikker på, og skal se det ske før jeg tror på det.

Men ærlig talt, drenge: Timing! Eller bare to timer før, og lidt flere Hindbærglad – alternativt bare en anden dag. Timing, mine herrer. Lær det nu for helvede! Så man ikke behøver stå i en yderst mærkelig diskussion omkring tid, taxa, adresser og hvorfor man er nødt til at vælge sin egen seng (som endte med at blive sofa).
Og så kunne det også være rart hvis I måske lige vinkede med en vognstang så man ved hvad der foregår, og ikke sidder helt desorienteret når der kl. 4 om morgenen bliver sagt “Dig lagde jeg bare mærke til med det samme da vi mødtes med jer, og tænkte at to skulle følges hjem!”. Jeg ser jo intet, og fatter jo endnu mindre i den kategori.

Jeg var helt voksen og ansvarlig kl. 4 i morges – nu vil jeg gerne have at der er en voksen der tager over!

Skuffen er tom

Post a comment

You may use the following HTML:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>