Væg-varme FTW!

16. februar 2009
By The CityGirl

Nu har vi fået samtalekøkkener og kvalitetstid, men der er et område der blev overset i friværdifesten, nemlig indretningen af badeværelser.
Jeg ved godt, at før samtalekøkkenet var det faktisk badeværelset der var fokus på, men de blev jo aldrig lavet ordentligt!

For hvad nytte har gulvvarme og væghængte toiletter?
Det man altid mangler på et badeværelse, er i virkeligheden varme i væggene. Måske behøver man ikke varme i alle væggene, men i hvert fald den ved bruseren.

Gang på gang får mænd overtalt kvinder til sex under bruseren, men de er jo også vinderne, eftersom det altid ender med at de står under bruseren med det varme vand, mens vi er placeret op ad væggen, og altså op ad meget meget kolde fliser!
Hvis jeg bare kunne blive stående under den varme bruser, ville jeg da også synes at det var noget af det mest fantastiske, men uanset hvordan man vender og drejer det, så ender kvinden jo op ad den kolde væg, og så bliver det hele bare lidt mindre sjovt.

Kan jeg få byttet det væghængte toilet med indlagt kvalitetstid til en omgang vægvarme?

Tags: , , , , ,

21 Responses to “ Væg-varme FTW! ”

  1. Morfar on 16. februar 2009 at 16:51

    Gør som jeg få dig en håndklædetørrer, så kan hun støtte sig til den når hun får den bagfra.

  2. Leoparddrengen on 16. februar 2009 at 17:04

    Synes altid der er brok – hvis det er udendørs er jorden for kold, og hvis det er på polyester-tæppet er det brandsår. Og kom ikke og sig at det var mændende der insisterede på samtalekøkkener! Eller væghængte toeiletter for den sags skyld.

  3. The CityGirl on 16. februar 2009 at 18:15

    @Morfar: Der er ikke plads til håndklædevarmer i et københavner-badeværelse – det er derfor der skal lægges varme i væggene ;-)

    @Leoparddrengen: Jeg insisterede heller ikke på samtalekøkkener eller væghængte toiletter.

  4. Tårnet on 16. februar 2009 at 18:24

    det gælder jo bare om, lige at holde bruseren op mod væggen i et par sekunder, så er fliserne varmet op og så er der jo intet problem!

    se det gælder om at se løsninger og ikke problemer!

  5. The CityGirl on 16. februar 2009 at 19:11

    @Tårnet: Helt klart toppoint for at være resultatorienteret ;-)
    Men et par sekunders varmt vand på fliserne holder ligesom også bare et par sekunder…..
    Jeg synes stadig mit forslag er det bedste!

  6. Tårnet on 16. februar 2009 at 19:18

    …. og du mener at gennemsnitsmanden holder længere ;)

    ja undskyld, men ovenpå min weekend er det vist den eneste humor jeg har tilbage :D

  7. Leoparddrengen on 16. februar 2009 at 19:22

    @CG: Som om et par sekunder ikke skulle være nok?

  8. Leoparddrengen on 16. februar 2009 at 19:23

    @Tårnet: Ups, du kom mig i forkøbet.

  9. Tårnet on 16. februar 2009 at 19:25

    @Leopard..

    Hvis vi skal holde stilarten og det utroligt høje niveau af humor…

    Det sagde hun også i går …..

    og så fik vi da kørt det kommentarspor ud af en tangent :D

  10. The CityGirl on 16. februar 2009 at 22:44

    Nogen gange kan man jo være heldig, at der er tale om minutter i stedet for et sekunder..

  11. Leoparddrengen on 16. februar 2009 at 22:50

    ??

    Var det ikke dig som klagede over væggen var for kold efter et par sekunder? Nu må du altså bestemme dig…

  12. Anden on 17. februar 2009 at 10:16

    Hmmm – jeg plejer ellers at luske mig til at stå under bruseren mens vi har sex – er det usædvanligt?

  13. The CityGirl on 17. februar 2009 at 13:07

    @Leoparddrengen: Jo, det er også det jeg mener

    @Anden: Ifølge den research jeg har foretaget, så ja, så er det mærkeligt! Vi andre ender altid op ad den kolde væg uanset hvordan vi vender og drejer det ;-)

  14. Anden on 17. februar 2009 at 13:52

    Nu bliver jeg helt bekymret – men det er der vel strengt taget igen grund til, så længe jeg nyder det :-D

  15. pedrsn on 17. februar 2009 at 14:23

    lyder som fææænomenal idea med varme i væggen! Selvom jeg dog aldrig har synts, at det har været en hindring at få smækket røvet op mod et par kolde fliser. .

    Og befinder man sig i et brus med dreje/twiste/rokere bruserhoved – så er det jo bare at rette det sådan, at vandet rammer BÅDE væg og Jer begge . .

  16. The CityGirl on 17. februar 2009 at 14:50

    @Anden: Haha! Nej, du kan jo bare nyde at du har trukket det længste strå ;-)

    @pedrsn: Nejnej, det er heller ikke nogen hindring med de kolde fliser, men det gør jo ikke noget med lidt mere…ehh… komfort?
    Men nu du nævner fancy bruserhoved, så er det vel egentlig nemmere og billigere bare at investere i sådan et… Det er bare sjovere at få varme i væggen! ;-)

  17. pedrsn on 17. februar 2009 at 15:49

    . . skudda vildt meget sjovere, og jou jou, jeg siger skutte nej til sådan nowet xtra komfort, dér!

    Har fakkertaget set det blive lavet engang – ja, altså vægvarmen ! . . det var easy peasy! ;0)

  18. Leoparddrengen on 17. februar 2009 at 16:01

    Må jeg så tillade mig at foreslå at få lavet både vægvarme og nyt variabelt indstilleligt brusehovede? Brusehovedet er sikkert også sjovere når man er alene…?

  19. The CityGirl on 17. februar 2009 at 17:02

    @pedrsn: Hvis du ved hvordan man gør, kan du så ikke lige komme og flikke det sammen? ;-)

  20. pedrsn on 17. februar 2009 at 17:30

    ti/4 og en gummiged!

  21. bente on 18. februar 2009 at 11:32

    Få ham til at stå op af væggen, lad ham ligge nederst udendørs etc

Leave a Reply



Kontakt

cph.citygirl@gmail.com

Arkiv