Giv mig noget ordentligt!

Jeg er ikke god til at være syg, og slet ikke til de der helt almindelige sygdomme som influenza og halsbetændelse og alle de andre kedelige.
Jeg skal helst have et par lægers ‘velsignelse’, nogle røgtenbilleder eller blodprøver eller andet der kan overbevise mig om at jeg er syg – ellers gider jeg ikke!

For år tilbage fejlede jeg kun lettere eksotiske ting som ‘Atypisk Luftvejsinfektion’ eller ‘Tuberkulose’ eller ‘Kold Lungebetændelse’ og andre RIGTIGE sygdomme.
Så havde jeg en del år hvor jeg aldrig rigtig var syg, og nu er jeg blevet en del af pøblen, som også fejler influenza og halsbetændelse og kedelige, irriterende ting som i sidste ende bare vidner om, at jeg bruger for meget offentlig transport og omgåes børnefamilier for meget.

Og det huer mig ikke! Jeg er med på at jeg skal tage min del af sygedagene, men jeg kan altså ikke arbejde med sådan nogle småtterier.
Jeg vil have mindst 39 i feber, og ikke det der pjat, som ligger og svinger omkring 38, hvis det går højt. Jeg gider ikke fimsede hoste-anfald som ikke virker, og jeg gider slet ikke noget som involverer snot; det er jeg simpelthen bare for gammel til!

Så kom nu! Giv mig noget ordentlig som jeg kan arbejde med, eller få det her småtteri overstået asap, så vi allesammen kan komme videre, og bruge vores tid en del mere konstruktivt!

Fra samme skuffe:

  • Når man ikke kan opføre sig ordentligt
  • Der er noget der ikke helt stemmer…
  • Ni Hao… eller noget…
  • Jeg nedlægger veto!
  • Jeg vil være Schweiz!
  • 4 comments

    1. The CityGirl

      @Leoparddrengen: Men det er jo ikke den samme slags som vi har her nu – denne her er vel bare en muteret form, som kun er livsfarlig hvis man i forvejen fejler 117 andre ting… Så nej, den er ikke god nok! ;-)

    Skriv en kommentar